WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
Demo Ders
ONLINE DERSLER

Aşırı Övgü Çocukları Narsist Yapıyor

  • # Araştırma
  • Okuma Süresi 3
asiri-ovgu-cocuklari-narsist-yapiyor

 

Ebeveynleri onlara aşırı kaba ya da aşırı hoş davrandığı için insanlar narsist olurlar mı? Bu iki karşı teorinin de destekçileri var, fakat ikincisi; (çok hoş davranmak) çocuklarda narsist özellikler üzerine yapılan ilk uzun süreli çalışma neticesinde daha fazla destek buldu.

Freudcu psikanalistler, ilk kez; soğuk ve sevgisiz ebeveynlere sahip çocukların kendilerini dengelemek için kendilerine yönelik aşırı sevgi ve övgü geliştirdiklerini ileri sürmüşlerdi. Fakat yeni yapılan bir çalışma ile; diğer psikanalistler narsizmin zıttı şekilde geliştiğini ileri sürdüler. Yani ebeveynler tarafından çocuklara yönelik; aşırı övgüler düzmenin, çocukların kendi değerlerine ilişkin şişirilmiş duygular geliştirmelerini sağlamanın; çocuklarda, narsizmi geliştirdiği ileri sürüldü.

Bu durum daha sezgisel gibi görünebilir, ancak soğuk ebeveynler teorisi hala güncel ve bazı psikanalistler arasında da kabul görmeye devam ediyor. Bu fikri test etmek için; University of Amsterdam'dan Eddie Brummelman ve araştırma ekibi; bencillikben merkezcilik ve kibirlilik gibi narsist özelliklerin göründüğü periyot olan 7-12 yaş aralığındaki 565 çocuk üzerinde çalıştılar. Bundan önceki çalışmaların tamamı yetişkinler üzerinde yapılmıştı, araştırmacılar bu çalışma ile narsizmin zamanla nasıl geliştiğini görmek istediler.

18 aydan fazla bir süre boyunca; çocuklara ve ebeveynlere; narsist özellikleri ve ebeveyn davranışını ölçmek üzere hazırlanmış çeşitli, oldukça detaylandırılmış araştırma ölçekleri verildi. Örneğin çocuklara derecelendirdikleri; -mesela- " annem beni sevdiğini bana belli eder " ya da " benim gibi çocuklar daha fazlasını hakeder " gibi cümlelerin olduğu bir ölçek verildi.
Ebeveynlerin sıcak davranışlarının çocukların narsist özellikleri üzerinde bir etkisi olmamasına karşın, 6 ay sonra çocukların narsist özellikler göstermesi ile ebeveynlerinin çocuklarına övgüler düzmesi arasında her seviyede küçük ama oldukça önemli bir bağ olduğu ortaya çıktı. Etkinin çok küçük olması diğer parametrelerin de insanları bencil ve ben-merkezci yaptığını gösteriyor. Belki genetik de bu durum üzerinde etkili olabilir.

Kaynak : https://bilimfili.com/asiri-ovgu-cocuklari-narsist-yapiyor

#Araştırma KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim