WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
Demo Ders
ONLINE DERSLER

Buz Sarkıtları Neden Dalgalıdır?

  • # Doğa
  • Okuma Süresi 3
buz-sarkitlari-neden-dalgalidir

Buz sarkıtlarının görüntüsü ve morfolojisi ile ilgili son derece geniş çaplı bir çalışmada, bilim insanları sarkıtların neden katmanlar halinde dalgalı bir görüntüsü olduğunu keşfettiklerini düşündürüyorlar.

Sorumlu kim peki? Cevap aslında basit; sudaki impürite (kirlilikler).. Çalışma için, buz sarkıtları yapay olarak laboratuarda üretildi ve uzatıldı.. Bu işlem için saf su veya arıtılmış su kullanıldığı zaman dalga görüntüsünün oluşmadığı gözlemlendi..

Kullanılmış veya nisbeten tuzlu su kullanıldığında, dalgalı görüntü değişen aralıklarla da olsa gözlemlendi ve kaydedildi. Bu haliyle yayımlanan çalışma sanki bir Ig Nobel araştırması gibi görünse de aslında büyük bir önemi var. Çünkü sudaki kontaminasyon oranının suda nasıl bir çözelti ve yapı değişikliklerine sebep olduğunu gözlemlemek için kolay ve ucuz bir yol ortaya koyuyor.

Bilimciler buz sarkıtları hakkında topladıkları tüm datayı (görüntü, film ve hesaplamalar) bir araya getirdiler. Bu data buz sarkıtı atlası'nda online olarak toplandı ve diğer bilimcilerin kullanımına açıldı.

Kaynak : https://bilimfili.com/buz-sarkitlari-neden-dalgalidir

#Doğa KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim