WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
Demo Ders
ONLINE DERSLER

Çin Restoranı Sendromu

  • # Sağlık
  • Okuma Süresi 3
cin-restorani-sendromu

Büyük bir hızla yayılan ve yiyeceklere lezzet kazandıran, yemekleri bırakamamamıza sebep olan MonoSodyumGlutamat, “Çin restoranı sendromu” olarak isimlendirilen bir durum nedeniyle 70’li yıllardan itibaren kötü bir üne sahip olmaya başladı. 1968 yılında bir bilim insanı MSG açısından zenginliğiyle ünlü olan Çin yemekleri yediğinde bazı sorunlar yaşadığını bir tıp dergisinde yazdı. Boynun arkasından başlayan ve kollarla sırta doğru yayılan bir uyuşmayı ve genel yorgunluk ve çarpıntılarını Çin yemeklerinde bulunan lezzet katkılarına bağladı.

Çin restoranı sendromundan bu yana sağlıklı beslenmeyi önemseyenler için MSG yiyeceklerden çıkarılması geren bir ürün olarak görülmeye başlandı. MSG tüketimi azaltıldığında baş ağrıları riskinin de azalacağını gösteren çalışmalar olsa da MSG tüketimi ve yorgun hissetme arasında net bir bağlantı kurulamadı. Normal dozda kullanılan MSG’nin Çin restoranı sendromuna sebep olmayacağı düşünülüyor. Obeziteyle MSG tüketimi arasında bağlantı kuran bir çalışma yapılmışsa da zararlı olanın mide boşken yüksek dozda MSG tüketmek olduğu belirtiliyor. Bir kesimin MSG’ye karşı hassasiyeti olduğu, ama bunun tüm insanlara genellenemeyeceği söyleniyor. Ancak özellikle migren hastalarının MSG’den kaçınması gerektiği görülüyor. Özellikle sıvı haldeki gıdalarda bulunan MSG, en olumsuz etkiyi gösterebilir.

Fazla glutamatın beyin hasarına sebep olacağını söylemiştik. Ancak bazı bilim insanları besinlerle alınan glutamatın beyin hasarına sebep olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor. FDA 2012’de MSG’yi güvenilir bir gıda olarak tanımlamış olsa da tartışmalar hala devam ediyor. Kimi çalışmalar MSG’nin tehlikelerini doğrularken kimileri MSG ile sağlık sorunları arasında bir bağlantı bulamıyor. MSG’yi savunanlar, karşıtları korku salmayla itham ederken; MSG karşıtları, savunucu araştırmacıları MSG üreticileri tarafından fonlanmakla suçluyor.

Kaynak :

#Sağlık KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim