WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
Demo Ders
ONLINE DERSLER

Denizler Tanrısı Poseidon

  • # Mitoloji
  • Okuma Süresi 3
denizler-tanrisi-poseidon

Kronos ile Rhea’nın ikinci oğulları olan Poseidon, Zeus ve Hades’in de kardeşidir. Üç kardeş babalarını tahttan indirdiklerinde Zeus, kardeşine Denizler Tanrısı ünvanını verir.

Zeus’tan sonraki en önemli tanrı olan Poseidon, en az kardeşi kadar güçlü bir tanrıdır. Elinden hiç düşürmediği üç uçlu mızrağı onun sembolü haline gelmiştir. Trident adlı bu mızrakla depremler, tsunamiler, deniz fırtınaları yaratır. Hatta ne zaman deprem olsa, Poseidon’un yine denizler altından yeni bir adayı çekip çıkardığı söylenir. İnanışa göre bu mızrağı ona, Rodos adasında yaşayan demirci deniz yaratıkları vermiştir.

Bilindiği gibi, antık çağda denizcilik Yunanistan’ın en önemli geçim kaynaklarından biridir. Deniz yolculuğu sırasında fırtına çıkmaması, gemilerin alabora olmaması için Deniz Tanrısı’nın hoşnut edilmesi gerekir. Yunanlıların Poseidon’dan ne kadar korktuğunu, ona edilen duaların sayısını varın siz düşünün!

Poseidon, eşi Amphitrite ile birlikte deniz dibindeki görkemli bir sarayda yaşar. Denizatlarının çektiği altın bir arabayla denizleri yaratır. Atların da tanrısı olan Poseidon’un şerefine sık sık araba yarışları yapılır.

Evli olmasına rağmen Poseidon, çapkınlıkta kardeşi Zeus’u aratmayacak niteliktedir. Tarım Tanrıçası Demeter’e aşık olunca, gizlice onu takip etmeye başlar. Mevzuya uyanan Demeter çareyi bir kısrağa dönüşmekte bulur. Ama kendisini at formuna sokan Poseidon zorla tanrıçaya sahip olur. Poseidon’un bundan başka Medusa, Gaia ve Girit Prensesi Euryale ile bile ilişkileri vardır.

Lanetlenmeden önce güzelliğiyle tanınan Medusa, Zeus’un kızı Athena’ya ait bir tapınakta yaşar. Kadının güzelliğine karşı koyamayan Poseidon, üstelik de yeğeninin tapınağında onunla birlikte olur. Kısa süre sonra Athena olayı duyar ve kendi tapınağında yapılan bu saygısızlığa çok öfkelenir. Tanrıça o sinirle Medusa’yı cezalandırmaya karar verir. Güzelim kadını saçları yılanlardan oluşan, göz göze gelenin taş kesileceği bir canavara çevirir. Amcasına söz geçiremediği için tabi…

Poseidon’la ilgili en çok bilinen mitlerden biri de Athena’yla giriştiği düellodur. Gaza gelen Poseidon Athena şehrinin de olduğu Attika bölgesinde hak idda eder. Yeğeni Athena’nın da aynı şeyi istediğini öğrenince çıldırır ve onu düelloya davet eder. Kurallara göre Atina için iyi birşey yapan düelloyu kazanacaktır.

Poseidon mızrağını yere vurup bir tuz gölü yaratır. Athena ise Atina topraklarından bir zeytin ağacı çıkartır. Diğer tanrıların oylarıyla Athena kazanırken, amcası Poseidon avcunu yalar. Tamam Poseidon, denizlerin hakimisin dedik de, bu kadar da değil…

Kaynak :

#Mitoloji KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim