WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
Demo Ders
ONLINE DERSLER

Devekuşları Kafalarını Toprağa Gömerler mi?

  • # Hayvanlar
  • Okuma Süresi 3
devekuslari-kafalarini-topraga-gomerler-mi

Devekuşları korktukları zaman kafalarını toprağa gömerler ve tehlikenin geçmesini beklerler— büyük bir ihtimalle bu cümleyi çok duydunuz fakat bu tamamen bir efsane.

Gerçekte, devekuşları kafalarını tehlikelerden kaçınmak için toprağın altına gömmezler. Bunun sebebi yalnızca toprak altında nefes alamayacak olmaları da değildir, çünkü devekuşunun gücü ve dayanıklılığı düşünülünce tehlike anında kafasını kuma gömmekten daha iyi şeyler yapabilir.

Devekuşları iki ayakları üzerinde en hızlı koşan hayvanlardır ve tehlike altında kaçmaları gerektiğinde saatte 64 kilometre hızla koşabilirler. Dayanıklılık da bu kuşlar için pek problem değildir, çünkü tempolu bir şekilde saatte 48 kilometre yol alabilirler.

Eğer devekuşlarının hızı ve dayanıklılığı sizi tatmin etmediyse, diğer bir savunma mekanizmasından bahsedelim. Devekuşları neredeyse 3 metre boyunda,160 kilogram ağırlığında olabilirler, ve tehdit altındalarken bir aslanı tek tekmeyle öldürebilirler.

Açıkça görülüyor ki, devekuşlarının doğal savunma mekanizmalarını değerlendirince saklanmalarını gerektirecek bir durum yok. Peki, ‘devekuşu kafasını kuma gömüyor’ efsanesi nereden geliyor? Aslında bu durumu iyi anne-baba olma açısından düşünebilirsiniz.

Aile kurma zamanı geldiğinde, devekuşları 1.5-2 metre genişliğinde ve  0.5-1 metre derinliğinde büyük çukur kazarlar. Devekuşları yumurtalarını güvenli bir şekilde bu çukurlarda saklar, sonra anne ve baba sırasıyla yavruları yumurtadan çıkmaya hazır hale gelene kadar toprağın üzerinde oturur. Gün içerisinde birkaç kez, anne-baba gagasını kullanarak nazik bir şekilde yumurtalarını çevirir. Uzaktan bakıldığı zaman, yumurtasını çevirmekte olan bir devekuşunun kafası sanki toprağın altında gömülüymüş gibi görünüyor olabilir.

Ayrıca devekuşları yerdeki otları yiyerek beslenirler. Kafaları gövdelerine göre oldukça küçük olduğundan da yine uzaktan bakıldığında beslenmekte olan bir devekuşu, kafasını toprağın altına gömmüş gibi görünebilir. Benzer bir şekilde, devekuşları bir tehlike sezdiklerinde, yere uzanırlar ve kafalarını eğerler. Böyle bir durumda da devekuşunun büyük gövdesi görünür olacağından, kafasının toprağın altına gömülü gibi görünüyor olması muhtemeldir.

Kaynak : https://bilimfili.com/devekuslari-kafalarini-topraga-gomerler-mi

#Hayvanlar KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim