WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
Demo Ders
ONLINE DERSLER

Dünyanın En Büyük Alışveriş Merkezleri

  • # Araştırma
  • Okuma Süresi 3
dunyanin-en-buyuk-alisveris-merkezleri

Alışveriş merkezi, arkadaşlar, aile ve iş arkadaşlarıyla alışveriş yapmak ve diğer tüm aktiviteleri yapmak için bir yaşam tarzı merkezidir. Yakın tarihte, süpermarket, sinemalar ve genellikle yemek ve eğlence seçenekleriyle lüks mağazalar dahil olmak üzere devasa bir yapı haline geldi. Milyonlarca metrekareye yayılan devasa yapılar, birçok ülkede alışveriş merkezi kültürünün ayırt edici özelliği haline geldi. Dev alışveriş merkezleri, müşterilerin evlerindeki gerçeklerden uzak bir dünyada kaybolmalarına olanak tanır. Dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinin çoğu Asya’da yer almaktadır. Dünyanın en büyük alışveriş merkezleri aşağıda sıralanmıştır.

İran Alışveriş Merkezi: 2020 itibariyle dünyanın en büyük alışveriş merkezi, İran Alışveriş Merkezi’dir. Kuzeybatı Tahran’da bulunan bu devasa yapı, yaklaşık 21 milyon kiralanabilir metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Perakende satış mağazaları, kültürel tesisler, dinlenme alanları, bir otel ve bazı park yerleri dahil olmak üzere ticari alanları içeren ticari, kültürel ve sosyal bir merkezdir. Alışveriş merkezinin çatısı, insanların yürüyüş ve bisiklet gibi aktiviteleri yapabileceği bir spor kompleksi olarak hizmet veriyor. Ayrıca bir tenis kortu, yüzme havuzu ve hatta bir buz pateni pisti yer alır. Bu alışveriş merkezinin yapım aşamasında olan yerleri olduğu için önümüzdeki yıllarda daha da büyümesi bekleniyor.

Güney Çin Alışveriş Merkezi: Güney Çin Alışveriş Merkezi, 7,1 milyon kiralanabilir metrekarelik bir alanı kaplar ve 2005 yılında açılmıştır. Asıl amaç günlük 100.000 ziyaretçi çekmekti ancak mekan uzun yıllar boş kaldı. Yakın zamana kadar, tadilat ve modernizasyondan sonra, alışveriş merkezinde orta sınıfa hitap eden restoranlar da dahil olmak üzere kiracılarda sürekli bir artış görüldü. Alışveriş merkezi, dünyanın önde gelen şehirlerini andıracak şekilde tasarlanmış bölgeler içeriyor. Bu bölgeler, Paris’teki gibi bir Zafer Takı modeli ve Venedik’teki gibi gondollu bir model içerir.

Mall of İstanbul AVM: 7 milyon metrekarelik kiralanabilir alanı kapsıyor. Alışılmış alışveriş seçeneklerinin yanı sıra, alışveriş merkezinin içinde dev bir tema parkı yer almaktadır. Türkiye’de türünün ilk örneğidir. Dünyanın önde gelen markalarından bazılarına ev sahipliği yapıyor ve 300’den fazla mağazası var. Birkaç performans merkezi, bir gurme merkezi ve kapsamlı bir alışveriş merkezi vardır. Aynı zamanda 12 salon ve 3.050 oturma kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük sinema merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Kaynak : https://www.bilgiustam.com/dunyanin-en-buyuk-alisveris-merkezleri/

#Araştırma KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim