WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
Demo Ders
ONLINE DERSLER

Dupnisa Mağarası

  • # Doğa
  • Okuma Süresi 3
dupnisa-magarasi

Mağaralar, çeşitli doğa olayları sonucu, yer altında aşınma ve çözünme sonucu oluşan kaya içinde ve yamaca doğru uzanan geniş yer altı oyuklarıdır.

17-24 C arası sıcaklık % 40-80 arası neme sahip olması mağaralara mikroklima özelliği kazandırmaktadır. Bu yapısı sayesinde mağaralar doğal soğuk hava deposudur. Başta solunum yolu rahatsızlıklarının giderilmesi olmak üzere, mağaraların insan sağlığı açısından birçok faydası bulunmaktadır. Bu bakımdan sağlık turizmi açısında önem taşımaktadır.

Dupnisa Mağarası; Kırklareli ili, Demirköy ilçesi, Sarpdere Köyü sınırları içerisinde, Yıldız Dağları’nda bulunan, akarsu aşındırmasıyla oluşmuş olan mağaradır. Mağara içerisinde akan su, Bulgaristan sınırını oluşturan Rezve Deresi'dir. Türkiye mağara literatüründe en bilinen mağaralar arasında bulunmaktadır. Kırklareli’ne 58 km İstanbul’a 230 km uzaklıktadır. Mağaranın toplam uzunluğu 3200 metre olması ile birlikte sadece belirli bir kısmı gezilebilmektedir.

Dupnisa Mağarası kuru, sulu ve kız mağaraları olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Sulu mağara, kız ve kuru mağaralarının yaklaşık 60 metre aşağısında bulunmaktadır. Kız mağarasında 11 türden yaklaşık 60 bin civarında yarasa bulunmaktadır. Kış ayları yarasaların üreme dönemi olduğundan 15 Kasım-15 Mayıs tarihleri arasında bu bölümler turizme kapalıdır. Yarasaların bulunmadığı sulu mağaranın 250 metrelik, kuru mağaranın 200 metrelik bölümü yılın on iki ayı turizme açıktır. Mağaranın üç farklı giriş noktası bulunmaktadır. Ancak genel olarak sulu bölümden mağaraya girilmektedir. Bunun için, arabalar park edildikten sonra dere kenarından yukarıya doğru yürünerek mağaraya girilmektedir. Yürüme esnasında mağaradan gelen serinliği hissediyorsunuz. Adeta açılmış buzdolabına doğru yürüyormuş edası uyandırmaktadır insanın aklında. Çevresindeki doğal güzelliğin farkına varabilmek amacıyla mağaraya yazın gitmenin daha doğru olacağı görüşündeyim. Böylece yazın bunaltıcı sıcağından bir an olsun kendinizi korumuş olursunuz. Araçların park edildiği yerin çevresinde çay, meşrubat, tost, gözleme vb. yiyecek ve içeceklerin satıldığı yerler bulunmaktadır. Burada, büyük ağaçların altında, derenin kenarında, serinlikte, temiz havayı soluyarak çayınızı içip, gözlemenizi yiyebilirsiniz. İstanbul’dan Dupnisa Mağarası’na gitmek isteyen ziyaretçiler Silivri, Çerkezköy, Saray, Vize yolunu takip edip, Pınarhisar’a gelmeden, Poyralı’dan Demirköy istikametinde devam ederek mağaraya ulaşabilirler. Yolda bulunan tabelalar sizi yönlendirmektedir.

Kaynak :

#Doğa KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim