WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
Demo Ders
ONLINE DERSLER

Flash Belleği Kim Buldu?

  • # Araştırma
  • Okuma Süresi 3
flash-bellegi-kim-buldu

Flash Bellek, içerisinde küçük bir depolama birimi olan ve USB girişi üzerinden bilgisayara bağlanan taşınabilir veri saklama aygıtı. Flash belleğin icadı 2000 yılında gerçekleşti. Her icat gibi flash belleklerde bir ihtiyacı karşılamak için icat edilmiştir. Flash belleği kimin icat ettiğine bir göz atalım.

Bilgisayarın ilk günlerinde dosya boyutları oldukça küçüktü. Bu nedenle 1.44 MB lık disketler veri saklamak ve taşımak için yeterliydi. Ancak bilgisayar teknolojisi ilerledikçe yeni dosya türleri ortaya çıktı. Dosya boyutları büyüdü ve artık Disketler’in hızları ve veri saklama alanları yetersiz kalmaya başladı. Daha sağlam, daha iyi ve daha fazla depolama alanı sağlayacak taşınabilir bir aygıta ihtiyaç ortaya çıktı.

2000 yılında ilk flash bellekler icat edildi. IBM ve Singapurlu Trek Teknoloji şirketleri ilk satılan Flash bellekleri icat ettiler. Trek Teknoloji şirketinin ürettikleri, büyüklüğü kabaca bir başparmak kadardı. ilk olarak parmak sürücü “thumb drive” adı verildi.

IBM Amerika, Kanada ve İsrailde ürettiği flash belleklere “Disk on Key” adını verdi. İlk flash bellekler 8 MB kapasiteye sahipti ve bu kapasite 1.44 MB lık disketlerden sonra büyük bir sıçrama demekti.

İlerileyen yıllarda flash belleklerde kapasiteler inanılmaz arttı. Boyutları taşıma kolaylığı için oldukça küçüldü. Günümüzde 256 GB ve daha üstü kapasiteye sahip flash bellekler satılmaktadır. Veri saklama ve taşımada CD ve DVD’nin pabucunu dama atmış durumdadır. USB üzerinden çalıştığı için diğer veri taşıma araçlarına göre daha hızlı çalışmaktadır.

Kaynak : https://www.ilkkimbuldu.com/flash-bellegi-kim-buldu/

#Araştırma KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim