ONLINE DERSLER

Kadın ve Çikolata

  • # Yiyecek - İçecek
  • Okuma Süresi 3
kadin-ve-cikolata

Vatanı Mezoamerika olan, M.Ö 460’dan günümüze tüketilen kakao ve çikolata, Mayalar tarafından “Tanrının Yiyeceği” olarak adlandırılırdı. Çikolata karbonhidrat ve yağ içeriğine ek önemli miktarda polifenol, mineral ve posa içeriyor. Peki, lezzetinin yanı sıra hangi çikolata bileşenleri hangi etkileri ile onu bu derece vazgeçilmez kılıyor?

Çikolatada bulunan, kafein ve teobraminin, kan-beyin bariyerini geçerek ve beyinde belirli reseptörlere bağlanarak mod ve bilişsel işlevleri geliştirdiği belirtiliyor. Feniletilenamin ve trozin türevi olan tiraminin, beyin hücrelerinden dopamin salınımını, triptofanın ise seratonin salınımını uyarabildiği belirtiliyor. Çikolata tüketimi sonrası hissedilen iyi hal ve sakinlik ise mutluluk hormonu olarak da bilinen, dopamin ve seratonin seviyelerindeki artış ile ilişkilendirilmekte. Çikolata bileşenlerin bu etkilerine ek olarak lezzetinin de başlı başına modu arttıran bir etkiye sahip olduğunun altı çiziliyor.

Kadınların menstrüasyon öncesinde ve sırasında çikolata yeme isteği artabiliyor. Magnezyum, çikolatada en fazla bulunan minerallerden biri. Menstrüasyon döneminde çikolata aşerme durumunun, menstrüasyon sürecinde azalabilen magnezyum düzeyleri ve hormonal değişiklikler ile ilişkili olduğu bildiriliyor. Buna ek olarak menstrüasyon döneminde artan enerji gereksinimi, çikolata tüketme isteğini uyarabiliyor. Ayrıca bu dönemde azalan östrojen seviyeleri modu düşürüp, duygusallık ve mutsuzluk yaratabiliyor. Çikolata tüketildiğinde artan seratonin ve dopamin salınımı da kadınların daha iyi hissetmesine destek olabiliyor. Eklemek gerekirse bazı uzmanlar bu dönemde çikolata tüketme isteğinin kültürel alışkanlıklar veya psikolojik nedenlere bağlı olabileceğini de bildiriyor.

Kadınlar çikolatayı seviyor burası net; tercihen bitter çikolatanın yeterli ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak beslenme düzeninde yer almasında ve sağlığı geliştirici etkilerinden faydalanılmasında bir sakınca yok. Önemli olan tüketim miktarı ve sıklığını dengelemek!

Kadınlar çikolata seviyor, kadınlar çikolata aşeriyor, kadınlar çikolatayla iyi hissediyor… Olabilir çünkü işin içinde hormonlar var, olabilir çünkü çikolata modu yükseltiyor! Tüm bunlar ve sağlık faydaları bir yana çikolata çok güzel!

Kaynak : sabriulkerfoundation.org

#Yiyecek - İçecek KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim