ONLINE DERSLER

Kara Delik Nedir ?

  • # Bilim ve Teknoloji
  • Okuma Süresi 3
kara-delik-nedir

Bir kara delik uzayda yer alan , yerçekiminin çok güçlü olduğu ve bundan dolayı ışığın bile dışarı kaçamadığı bir yerdir. Madde çok az bir bölgeye sıkıştırılmış olduğundan , yerçekimi çok güçlüdür. Bu durum bir yıldız öldüğünde meydana gelebilir. Işık dışarı kaçamadığından, insanlar kara delikleri göremezler. Bu yüzden görünmezdirler. Ancak, özel tasarlanmış uzay teleskopları kara delikleri bulabilir. Bu özel teleskoplar , kara deliklere yakın yıldızların, diğer yıldızlardan farklı davrandıklarını görebilir.

Kara Delikler Ne Kadar Büyüktürler?

Kara delikler küçük yada büyük olabilir. Bilim insanları en küçük kara deliklerin bir atom kadar küçük olabileceklerini düşünüyor. Bu kara delikler çok küçük olmalarına rağmen, kocaman bir dağin kütlesine yakın kütleye sahiptirler, Kütle , bir nesne içerisindeki madde miktarıdır. Bilinen başka bir kara delik çeşidi ise yıldız kara delikleridir. Bunlar Güneş’ten 20 kat kadar daha büyük kütlelere sahip olabilir. Dünya’nın içerisinde bulunduğu galaksi Samanyolunda çok büyük sayıda bu tür kara delik olabilir.

Bilinen en büyük karadelikler, süper kütleli karadelikler olarak bilinir. Bunların kütleleri, Güneş’in   kütlesinin 1 milyon katından daha fazla olabilir. Bilim insanları her büyük galaksinin merkezinde bir tane süper kütleli kara delik olduğunu ispatladılar. Samanyolu galaksisinin merkezinde yer alan süper kütleli kara delik Saggittarius A olarak bilinir. Bunun kütlesi Güneş’in kütlesinin 4 milyon katına eşittir ve içerisine bir kaç milyon Dünya’nın sığabileceği bir hacme sahiptir .

Kara Delikler Nasıl Oluşur?

Bilim insanları en küçük kara deliğin evren ilk oluştuğunda meydana geldiğini düşünüyor. Yıldız kara delikleri , dev bir yıldız kendi içerisine doğru çöktüğünde oluşur ve oluştuğunda bir süpernova meydana gelir. Bir süpernova, parçaları uzaya yayılan bir yıldız patlamasıdır. Bilim insanları , süper kütleli kara deliklerin içerisinde bulundukları galaksilerle aynı zamanda oluştuğunu düşünüyorlar.

Kaynak : https://fizikakademisi.com/2016/04/17/bir-kara-delik-nedir/

#Bilim ve Teknoloji KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim