WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
Demo Ders
ONLINE DERSLER

Michael Faraday

  • # Biyografi
  • Okuma Süresi 3
michael-faraday

Faraday elektromanyetizma ve elektrokimyaya büyük katkıları olan İngiliz kimya ve fizikçisidir.

Michael Faraday 22 Eylül 1791 yılında Londra’nın güneyinde doğdu. Fakir bir ailenin çocuğu olan Faraday, sadece temel eğitimini alabildi. Faraday 14 yaşındayken kitap ciltçisinde çırak olarak çalışmaya başladı. Burada çalıştığı yedi yıl boyunca farklı bir çok bilimsel kitap okuyarak kendini eğitti. 1812 yılında kimyacı Humphry Davy tarafından verilen dört tane derse katıldı. Daha sonra Davy‘e mektup yazarak, ondan asistanlığını yapmak için iş istedi. Davy bunu kabul etmedi, ancak 1813 yılında Krallık Enstitüsünde kimya asistanı olarak işe başlamasını sağladı.

Faraday, bundan bir yıl sonra Davy tarafından kendisine eşlik etmesi için 18 aylık Avrupa turuna davet edildi. Bu gezide Fransa, İsviçre, İtalya ve Belçika’dan birçok önemli bilim insanı ile tanıştı. Geri döndüklerinde ise Davy ve diğer Krallık Enstitüsü bilim insanlarına deneylerde yârdim etti. Elektromanyetik rotasyon ile ilgili makalesini 1821 yılında yayınladı. 1820‘lı yıllarda başka projelerle meşgul iken, farklı araştırmalar yapmak için biraz zaman buldu. 1826 yılında, Krallık Enstitüsünde günümüze kadar devam eden cuma gecesi dersleri ve Noel derslerini başlattı. Kendisi de bir çok kez burada dersler vererek ününün artmasını sağladı.

Faraday, 1831 yılında elektrik transformatörleri ve jeneratörlerinin prensibi olan elektromanyetik indüksiyonu keşfetti. Elektrik ile ilgili çalışmalarına geri kalan zamanlarda devam etti. Elektrot, katot, ve iyon gibi kelimelerin bilime kazandırılmasından kısmen sorumludur. Faraday içerisinde Trinity House bilimsel danışmanlığı ve Woolwich‘teki Kraliyet Akademisi kimya profesörlüğü de dahil bir çok önemli görevlerde çalıştı.

Faraday, 1840 ‘lı yılların başlarında sağlığında yaşadığı sıkıntılardan dolayı daha az araştırma yapmaya başladı. 25 Ağustos 1867 yılında Hampton Court‘da öldü. İsmi önce elektrik yükü birimine daha sonra değiştirilerek elektrik kapasitans birimine “farad” olarak verildi.

Kaynak : https://fizikakademisi.com/2016/05/03/michael-faraday/

#Biyografi KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim