WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
Demo Ders
ONLINE DERSLER

Namık Kemal Kimdir?

  • # Edebiyat
  • Okuma Süresi 3
namik-kemal-kimdir

Türk aydın, şair ve yazar olan Namık Kemal, 21 Aralık 1840 tarihinde, Tekirdağ'da dünyaya geldi. Asıl adı Mehmet Kemal olan değerli isim 1888 yılında ise hayata gözlerini yumdu. Babası Mustafa Asım Bey, II. Abdülhhamid döneminde müneccimbaşılık yapmaktaydı. Annesini küçük yaşta kaybeden Namık Kemal, babası ve dedesi tarafından büyütüldü.Çocukluğunu Anadolu ve Rumeli'nin farklı şehirlerinde geçirerek, Arapça ve Farsça dillerini öğrendi. Öğrenimi bittikten sonra İstanbul'a babasının yanına dönen Kemal, 1863 yılında Babıali Tercüme Odası'na katip olarak atandı. Burada çalıştığı süre boyunca birçok aydın ve fikir adamı ile tanışma fırsatı buldu. Daha sonra Osmanlılar Cemiyeti adıyla ortaya çıkan İttifak-ı Hamiyet adlı gizli derneğe katıldı. Yaşadığı dönemin önemli isimlerinden biri olan Namık Kemal, geride bıraktığı eserleri ile adından halen bahsettirmeyi başarabilmiş nadir yazarlardan biridir. Türk milliyetçiliğinin sonuna kadar destekçi olması özelliğini her şartta uygulamaya koyan Namık Kemal, İttifak-ı Hamiyet isimli bir derneğe 1865 yılında katılmıştır. Bu sırada devleti eleştirel yazıları da Tasvir-i Efkâr adlı gazetede yayınlanmaktaydı.

İstanbul’daki hükümet karşıtı çalışmaları sonrasında, bir süre İstanbul’dan uzak olması için Erzurum şehrine vali muavini ünvanı ile atanmıştır. Ancak Namık Kemal bu görevde bulunmayı istemeyerek, Ziya Paşa le birlikte, Mustafa Fazıl Paşa'nın emri doğrultusunda Paris’e kaçmışlardır. Bu süreçte Muhbir gazetesinde yazmaya başlasa da, gazetenin kurucusu olan Ali Suavi ile anlaşamaması sonucunda gazeteden ayrılmıştır. 1876 yılında I. Meşrutiyet'in ilanından sonra İstanbul'a gelerek Kanun-i Esasi'yi hazırlayan kurulda görev aldı. 1877 yılında çıkan Osmanlı - Rus savaşı ile Meclisi Mebusan kapatılınca Namık Kemal tutuklanarak Midilli Adası'na sürüldü. Yaşadığı süre boyunca hem tanıdığı değerli fikir insanlarından esinlenerek hem de kendi aydın görüşleri çerçevesinde hep milliyet ve hürriyet mesajlı eserler kaleme alan Namık Kemal, Türk edebiyatında son derece önemli bir isim olarak adını unutulmazlar arasına yazdırmayı başarmıştır.

Türk edebiyatına kazandırdığı nitelikli eserleri ile unutulmaz şair ve yazarlardan biri olan Namık Kemal, yaşamındaki pürüzlere rağmen, milliyetçi ruhundan vazgeçmemiş kişilerden biridir. 1868 yılı öncesinde çalıştığı bazı gazetelerde barınamayınca, Fazıl Paşa'nın desteğini de arkasına alarak Hürriyet gazetesini çıkarmıştır.1870 yılına kadar aktif olarak çalışmış ancak bazı pürüzler nedeniyle tekrar İstanbul’a dönmüştür. İstanbul’a gelişinin ardından birkaç arkadaşı ile birlikte İbret gazetesini kiralamışlardır. İbret gazetesinde çıkan bir yazının aykırı bulunmasından dolayı, gazete 4 ay süre ile kapatılmış ve Namık Kemal de Gelibolu’ya gönderilmiştir. Gelibolu’da yazdığı ve sahnelediği Vatan Yahut Silistre oyunundan etkilenen bir grubun olay çıkarması sonucunda Namık Kemal ve arkadaşları tutuklanmıştır. Hırçın, heyecanlı ve aydın bir kişiliğe sahip olan Namık Kemal; Kars, Gelibolu, İstanbul, Erzurum, Paris, Kıbrıs ve Midilli gibi yerlerde yaşamıştır. Namık Kemal bu saydığımız yerlerin bazısına sürgün olarak gönderilmiştir. En son yaşadığı Sakız Ada'sında rahatsızlandı ve 2 Aralık 1888 tarihinde hayatını kaybetti. 48 yaşında hayata veda eden Namık Kemal ilk olarak adada defnedildi. Ancak daha sonra dönemin padişahı olan II. Abdülhamit naaşın Gelibolu'ya nakledilmesi emrini verdi. Bir süre sonra da Şehzade Gazi Süleyman Paşa'nın yanına, planını Tevfik Fikret'in çizdiği bir türbeye nakledildi.

Türk şiirine olan katkılarından dolayı "Vatan Şairi" veya "Hürriyet Şairi" isimleriyle de anılır. Yazarlık ve şairliğin yanı sıra, tiyatroya da ayrı bir ilgisi bulunmaktaydı. Şiirlerinde millet sevgisi, hukuk ve hürriyet konularına sıkça yer verdiği görülmektedir. 6 adet tiyatro eseri ile en çok tiyatro alanına ağırlık verdiği görülmektedir. Vatan Yahut Silistre oyunu ile tiyatro alanındaki ilk önemli, eserini vermiş olan Namık Kemal, 1853 yılında meydana gelen Osmanlı Rus savaşı döneminde Silistre Kalesi'nin örnek bir kahramanlıkla savunulmasını konu almıştır. Diğer tiyatro eserleri arasında; Gülnihal, Zavallı Çocuk, Celaleddin Harzemşah, dram türünde olan Akif Bey ve Namık Kemal’in ölümü sonrasında basılmış eserlerden biri olan Kara Bela isimli tiyatro eserleridir.

 

Kaynak : https://bilgihanem.com/namik-kemal-kimdir/

#Edebiyat KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim