WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
Demo Ders
ONLINE DERSLER

Richard Feynman

  • # Biyografi
  • Okuma Süresi 3
richard-feynman

​​​​​​Richard P. Feynman 11 Mayıs 1918‘de Yahudi bir ailenin çocuğu olarak New York Queens’de dünyaya geldi. 15 yaşına geldiğinde, üniversiteye başlamadan diferansiyel denklemler ve integral hesaplamaları gibi konularda  uzmanlaştı. Feynman lisans eğitimini 1942 yılında Massachusetts Institute of Technology‘den aldı. Doktorasını 1942 yılında Princeton üniversitesinden aldı. Tez konusunda yaptığı araştırmalar çizgi integrali yaklaşımı ve Feynman diyagramlarının temelini oluşturdu.

Feynman doktorasını yaparken ilk eşi Arline Greenbaum ile evlendi. Henüz Princeton’da iken Robert W. Wilson Manhattan Projesinde yer alması için onu teşvik etti. Eşi 1954 yılında tüberkülozdan öldü. Feynman bunun üzerine kendisini daha çok işe verdi . ilk atom bombası Trinity’nin testi sırasında hazır bulundu.

Ünlü fizikçi Hans Bethe, henüz 24 yaşında olmasına rağmen teorik fizik grubunun başına Feynman’ı getirdi. Los Alamos’taki küçük nükleer reaktör için nötron denklemlerini hesapladı. Bu çalışmadan sonra ilk atom bombasının yapımında kullanılan diğer laboratuvar Oak Ridge’e transfer oldu. Burada herhangi bir kazanın önüne geçilmesi için malzemelerin nasıl muhafaza edilmesi gerektiği ile ilgili güvenlik prosedürlerini hesapladı.

Manhattan Projesinden sonra Cornell üniversitesinde profesör olarak göreve başladı. Buradan sonra California’da bulunan California Technical üniversitesinde (Cal Tech) göreve başladı ve kuantum elektrodinamiği, süper sıvı sıvı helyum ile ilgili fizik, bir zayıf etkileşme modeli de dahil en önemli araştırmalarını burada gerçekleştirdi. Murray Gell-Mann ile birlikte geliştirdiği zayıf etkileşme hesaplamaları ufuk açıcı fikir olarak görüldü. Parçacıklar arasındaki etkileşmeleri, daha rahat hesaplamamıza yardımcı olan Feynman diyagramlarını geliştirdi.

Daha sonra Gweneth Howarth ile evlendi ve bu evlilikten bir erkek çocuk(Carl Richard) ile bir kız(Michelle Catherine) çocukları oldu.1965 yılında, Julian Schwinger ve Shinichiro Tomonaga ile birlikte Nobel Fizik ödülünü kazandı. Kendisinin fizik üzerine olan 3 cilt ders notları hala baskıdadır.

Feynman ayrıca uzay mekiği Challenger kazası soruşturması ile ilgili çalışması ile de tanınır. 15 Şubat 1988 yılında 69 yaşında iken kanserden öldü.

Kaynak : https://fizikakademisi.com/2015/09/19/richard-feynman/

#Biyografi KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim