WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
Demo Ders
ONLINE DERSLER

Sherman Sizemore Ve Anestezi Farkındalığı

  • # Sağlık
  • Okuma Süresi 3
sherman-sizemore-ve-anestezi-farkindaligi

Bir ameliyat sırasında uyandığınızı ve yapılan her şeyi hissettiğinizi düşünün. Bu durumu yaşayan Sherman Sizemore’un intiharı, “anestezi farkındalığı” olarak adlandırılan konuya dikkat çekiyor. Sherman Sizemore, 19 Ocak 2006’da karın ağrısı nedeniyle Raleigh General Hastanesi’ne yatırıldı. Burada karın ameliyatı geçiren Sherman Sizemore’un ailesi, ameliyat sırasında anestezinin uygun bir şekilde uygulanmadığını ve Sizemore’un acıyı hissettiğini ancak ameliyat sırasında tepki veremediğini iddia ediyordu.

Sizemore’un ailesi, ameliyattan sonra onun çok değiştiğini, yalnız kalmaktan korktuğunu, geceleri uyuyamadığını, kabus gördüğünü ve insanların onu diri diri gömmeye çalıştığını düşündüğünü söyledi. Ameliyattan önce hiçbir psikolojik rahatsızlığının olmadığını da eklediler. 2 Şubat 2006’da, Sizemore kendini vurarak intihar etti. Yaşananların üzerine dava açan ailenin avukatı, ameliyat sırasında yapılan işlemlerin farkında olunmasının psikolojik olarak zorlanmalara neden olabildiğini ve bu durumun oldukça açık olduğunu belirtti. Raleigh Anestezi Birimi’nde çalışan bir anestezi hemşiresi, ameliyat boyunca ani kasılmaları önlemek için ilaç verdiklerini ancak ilk 16 dakikaya kadar genel anestezi uygulamadıklarını iddia etti.

Monitör ekipmanları hataları azaltabilir

Anestezi esnasında bilincin kısmen açık olması durumunun 20 bin ile 40 bin hastada görülebileceği söyleniyor. Derin anestezinin verilmediği durumlarda hastalar baskı, acı veya farklı şeyleri hissedebilirler. Bu durumun nedenleri, hastanın derin anestezi altında iyi ameliyat edilememesi, doktorların dikkatsizliği, ekipman hataları ve medikal durumlar olabilir. Amerika Sağlık Kuruluşlarının Akreditasyonu Komisyonu, anestezi durumunda % 0.1 ile % 0.2 farkındalığın olduğunu belirtiyor. 2005’te Amerikan Anestezi Uzmanları Derneği, anestezinin düzgün verildiğini doktorların kontrol etmesi gerektiğine dair yönergeyi onayladı. Ayrıca, beyin dalgası takibinin yapıldığı monitörün standart kullanılması gereken ekipmanlardan çıkararak duruma göre uygulanmasını onayladı.Kuzey Virginia Tıp Okulunda anestezi bilimi profesörü olan Robert Johnstone, beyin monitörleri yanında kan basıncı ve vücut ısısı takibinin yapıldığı monitörlerin kullanılması bilincin açık olması ihtimalini düşürdüğünü söyledi.1998’de, Carol Weihrer 5 buçuk saatlik göz ameliyatı esanasında anestezi başarılı olmadığından ameliyat esnasındaki tüm süreci hissetmişti. Bunun üzerine 2010’da Anestezi Bilinçlendirme Kampanyası’nı başlattı. Weihrer, “Anesteziye rağmen bilincin kısmen açık olması durumunu yaşayıp intihar eden birini ilk kez duydum ancak intihar düşünceleri de nadir değildir” dedi.Raleigh General Hastanesi monitörleri kullandı mı? Doktor veya anestezi uzmanı hatası var mı? Sizemore’un yaşadıkları bilinçdışı olabilir mi? Bu sorular hâlâ gizemini koruyor.

Kaynak :

#Sağlık KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim