WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
Demo Ders
ONLINE DERSLER

Spor Yapmanın 5 Zihinsel Faydası

  • # Spor
  • Okuma Süresi 3
spor-yapmanin-5-zihinsel-faydasi

Spor Yapmanın 5 Zihinsel Faydası

1. Spor Ruh Halinizi İyileştirir
Mutluluk hormonlarınızın artmasını sağlar ve rahatlama hissi verir. Fiziksel bir aktiviteye katılmaktan çekinmeyin. Spor salonunda egzersiz yapmanın ya da hızlı bir yürüyüş yapmanın, sizi daha mutlu ve daha rahat hissettiren beyin kimyasallarını tetikler. Özellikle grupça yapılan sporlar, gevşemeyi ve zindeliğinizi arttıran, tatmin edici bir mücadeleye girme şansını sağlar. Ayrıca, eğlence ortamlarında takım arkadaşlarınızla bağlantı kurmanıza izin vererek sosyalleşmenizi sağlar.

2. Spor Konsantrasyonunuzu Arttırır
Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler, temel zihinsel becerilerinizini saklamanıza yardımcı olur. Araştırmalar, aerobik ve kas güçlendirme aktivitelerinin oldukça faydalı olduğunu göstermektedir. Bu tür bir etkinliğe en az 30 dakika süreyle haftada üç ila beş kez katılmak, zihinsel sağlık yararlarını sağlayabilir. Üstelik hareketlerin doğru yapılışına konsantre olmanız, odaklanmanızı arttıracaktır. Bu sayede sosyal yaşantınızda daha rahat olacaksınız.

3. Spor Stresi ve Depresyonu Azaltır
Fiziksel olarak aktif olduğunuzda, günlük streslerden uzaklaşmış olursunuz. Bu, olumsuz düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı olur ve daha iyi hissedersiniz. Egzersiz yapmak vücudunuzdaki stres hormonlarının seviyesini azaltır. Aynı zamanda endorfin üretimi sağlar. Bunlar stresi ve depresyonu uzak tutan doğal ruh halini geliştirir. Endorfinler, zorlu bir çalışmadan sonra sizi daha rahat ve iyimser hissetmenizi sağlar. Uzmanlar , spor ve depresyon arasındaki ilişkiyi belirlemek için daha kaliteli bir araştırma yapılması gerektiği konusunda hemfikirdir. Fakat sporun faydaları için bir çok araştırma yapılmıştır ve sağlık konusunda gerçekten oldukça etkilidir.

4. Spor Uyku Alışkanlıklarını İyileştirir
Spor ve diğer fiziksel aktivite formları, uyku kalitesini arttırır. Bu da daha hızlı uyumanıza ve uykunuzu derinleştirmeye yardımcı olur. Daha iyi uyumak, ertesi gün zihinsel görünümünüzü ve ruh halinizi değiştirecektir. Sadece günün çok geç saatlerinde spor yapmamaya dikkat edin. Yatmadan birkaç saat önce yapılan sporlar, yatağa enerjik girmenize neden olacaktır. Öğlen ve sabah yapılmış olan sporların daha etkili olduğu söylenmektedir. Fakat ağırlık sporları yapan kişilerin akşam saatlerinde yapması önerilmektedir. Çünkü akşam saatlerine kadar vücudunuz oldukça enerji depolayacaktır. Bu sayede daha dinç ve istekli bir şekilde spor yapmış olacaksınız.

5. Spor Yapmak Öz Güveninizi Arttırır
Spor yapmakla birlikte gelen düzenli egzersizler, kendinize olan güveninizi ve öz güveninizi artırabilir. Gücünüzü, becerilerinizi ve dayanıklılığınızı spor yaparken kullanmak, kişisel imajınız da artacaktır. Fiziksel aktivite ile gelen yenilenen güç ve enerjiyle, oyun alanındaki ve bunun dışındaki görevlerde başarılı olmanız daha muhtemel olabilir. Spor yapmak sizleri sosyalleştirecektir ve insan ilişkilerinde katkıda bulunacaktır. Sporun faydaları arasında en önemlisi bu olabilir. Çünkü özgüveni artmış olan bir kişi, kendisi ile barışık olur ve depresyona girme riski oldukça düşüktür.

Kaynak :

#Spor KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim