ONLINE DERSLER

Voltaire Kimdir?

  • # Edebiyat
  • Okuma Süresi 3
voltaire-kimdir

Asıl ismi, François Marie Arouet olan Voltaire 21 Kasım 1694 tarihinde dünyaya gelmiştir. Paris'te doğan ve büyüyen François, dünyaca ünlü bir yazar ve filozof olmayı başarmıştır. Hayatı boyunca ifade özgürlüğünü savunmuş ve hicivler kaleme almıştır. Yazılarındaki sivri dili başına dert açmış, Paris ve İngiltere arasında uzun yolculuklar yapmıştır. Voltaire 30 Mayıs 1778 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Daha çok mahlası olan Voltaiɾe ismi ile tanınmıştır.  Sekiz yıl boyunca sanat eğitimi alan Voltaire aldığı eğitim ile ilgili pek olumlu yorumlarda bulunmamıştır. Mezun olmasının ardından edebiyat alanına yönelmiştir. Babası ile kariyer ve edebiyat konusunda anlaşmazlıklar yaşayan Voltaire, çalışıyormuş gibi görünerek bu süreçte hicivli şiirler kaleme almıştır. Bu durum babasının kulağına gidince Voltaire hukuk okuması için başka bir okula gönderilmiştir. Ancak bu süreçte de yine yazmaya devam etmiştir. Kral XV. Louis naibi ile ilgili yazısı sebebiyle hapsedilmiştir. Hapis günlerinde kendisinin tanınmasını sağlayacak olan piyesi Oedipe'yi yazmış ve ardından Voltaire ismini almıştır. Ardından hicivlerine devam etmiş ve neticesinde İngiltere'ye sürgün edilmiştir. Buradaki fikir özgürlüğüne hayran kalan yazar, dönemin ünlü yazarlarından başta Shakespeare'den son derece etkilenmiştir.

Gençlik döneminde onu bir örnek olarak kabul etse de sonradan kendisini ondan üstün görmüştür. 3 yıl İngiltere'de kaldıktan sonra Paris'e dönmüş ve İngilizler Hakkında Felsefi Mektuplar isimli bir yazı kaleme almıştır. Bu yazı Fransa'da olay yaratmış, yazının tüm kopyaları yok edilmiş ve Voltaire yine Paris'ten ayrılmak zorunda kalmıştır. Buradan ayrılınca Cirey'e yerleşmiş ve burada Markiz ile 21.000 üzerinde kitap toplamıştır. Bu esnada yazmaya devam etmiş ve bu süreçte Merope oyununun yanında çeşitli kısa öyküleri yayımlanmıştır. Markiz’in ölümünün ardından Berlin'e gitmiş ve burada Kral onu ısrarla sarayına davet etmiştir. İlk yıllar çok rahat yaşasa da zaman içinde hayatı zorlaşmaya başlamış, sivri diliyle burada da eleştirilerine devam etmiştir. Böylece yine tutuklanmış ve bazı evrakları yok edilmiştir. Ardından Cenevre'ye gitmiş burada çok iyi karşılanmış olmasına rağmen tiyatro ile ilgili yasaklar üzerine yazdığı yazısı ile burayı da terk etmek zorunda kalmıştır. Cenevre’ye gittiğinde ilk başlarda hoşgörünün savunucusu olarak saygıyla karşılanmıştır. Fakat daha sonra burada da bazı kesimler için rahatsız edici bir isim olarak öne çıkmıştır. O dönemde Les Delices'te sahnelediği oyunlar Cenevre yasaları gereği yasak olduğu için durduruldu. Daha doğrusu şehirde her türlü tiyatro oyunu yasaktı. Yayımlanan tiyatro oyunu Cenevreli düşünürlerin tepki göstermesine yol açmıştı. Bunun üzerine kentte kalamayan Voltaire, 1758 yılında ülkedeki başka bir yere taşındı. İsviçre'deki Ferney ve sınırının Fransa tarafındaki Tourney malikânelerini satın alan isim bu sayede polis baskısından da kurtulmuş oldu. Burada ünlü yapıtlarından biri olan Candide ile Candide Yahut İyimserliğe Dair kitaplarını tamamladı. Yaşadığı yerde halk ile zaman zaman kavga eden ve anlaşmazlık çıkaran Voltaire, buna rağmen bölge topraklarının verimli bir şekilde kullanılmasına önayak oldu. Kiliseyi yeniledi, burada sarhoşluk be hırsızlık üzerine yararlı vaazlar verdi.

Aynı zamanda şehrin siyasetinde aktif rol oynayarak işçileri destekledi. İşçilerin yanında olduğunu göstermek için kendi toprakları üzerinde saat ve çorap fabrikaları kurdu. Tüm bu yaptıklarıyla halkın büyük sevgi ve ilgisini kazanan Voltaire, çalışmalarına hız kesmeden devam etti. Avrupa’nın Hancısı olarak anılmaya başladığı dönemlerde dünyanın her ülkesinden ünlü yazar ve düşünürleri davet ediyor, en ağır misafirleri kralları ve soyluları ağırlıyordu. Tüm bunlar olurken yazmaya hiç ara vermedi. Maddi refahın artırılması, dinsel hoşgörünün yayılması, insan haklarına saygı gösterilmesi, işkence cezalarının kaldırılması onun hayal kurduğu dünyada yer alan davranışlardı. Barbarca bulduğu her türlü davranışa ısrarla karşı durdu. Bunu gerek fiziksel eylemlerle gerekse kalemiyle ifade etti. Tüm bu yaptıklarıyla bir yazardan öte çağının önde gelen filozoflarından biri olmayı başardı. Yazılarında romantizm akımına karşı olduğunu da savunuyordu fakat bu akımın yayılmasına engel olamadı.  En önemli eserleri; Oedipe (1718), Zaire (1732), Letters Philosophiques Sur Les Anglais (1733), Le Mondain (1736), Zadig (1747), Candide (1759), Candide ve Micromegas, Dictionnaire Philosophique'dir.

Kaynak : https://bilgihanem.com/voltaire-kimdir/

#Edebiyat KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim