ONLINE DERSLER

Yakınlaştırması-Uzaklaştırması Ayarlanabilen Lensler

  • # Bilim ve Teknoloji
  • Okuma Süresi 3
yakinlastirmasi-uzaklastirmasi-ayarlanabilen-lensler

Yaklaşmak için sağ gözünüzü kırpın, uzaklaşmak için sol gözünüzü kırpın. Tüm bu komutlar, belirli görme kayıpları için incelikle geliştirilmiş bir çözüm ya da görme yeteneğinin geleceğe ait bir güncellemesi olabilecek; görüş geliştirici bir sistemin çalışma yönergeleri.

Teknolojinin yeni modelinin sunumu AAAS 'ın yıllık buluşmasında yapıldı. Prototip; normal ve 3x yakınlaştırma arasında değişim yapmak için bir gözlükle etkileşim içerisinde bulunan minik alüminyum yakınlaştırıcıları içeren kontakt lenslere dayanıyor.

Teleskoplar (yakınlaştırıcılar) ilk kez Defense Advanced Research Projects Agency 'nin insansız hava araçları için süper ince kameralara finansman sağlamasıyla geliştirildi. Fakat bu teleskoplar, yaşa bağlı maküler bozulmaya ( görme alanı merkezinde bulanıklaşmaya sebep olan gözün iç yüzeyindeki ışık almaçlarının kaybı) sahip insanlara yardımcı olacak diye hayal ediliyordu. Görüntünün yaklaştırılması (zoom-in) retinanın hala çalışan bazı kısımlarına detayları (insan yüzü gibi) daha iyi ayırt etmesini sağlar.

Swiss Federal Institute of Technology'den optik mühendisi Eric Trembley lensleri ortalama bir insan için de cazip bir hale sokan yeni bir aksesuar ortaya çıkardı: lenslerdeki yansıtıcılardan sinyaller alan zoom-kontrollü gözlükler. Kullanıcı; yansıtıcılardan birisinden göz kırparsa, gözlük polarizasyonunu değiştiriyor. Normal ya da yakınlaştırma görüşü aktif edilerek iki farklı polarize ışık lenslerde iki farklı yol alırlar. Geliştiriciler için bir sonraki büyük engel ise; lensleri, uzun vadede kullanım için yeterince havadar hale getirebilmek.
 

Kaynak :

#Bilim ve Teknoloji KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim