ONLINE DERSLER

Yavuz Sultan Selim Küpe Taktı mı?

  • # Tarih
  • Okuma Süresi 3
yavuz-sultan-selim-kupe-takti-mi

Birçok tarihçi bu konuda bilgilendirmede bulunsa da yine birçok insan Yavuz Sultan Selim’i “küpeli padişah” olarak tanıyor. Hatta Avrupa’da da böyle bir algı var. Oysa gerçekler öyle değil. Yavuz Sultan Selim küpe takmamıştır.

Topkapı Sarayı’nda tablosu bulunan ve bazı resmi tarih kaynaklarında da minyatürü bulunan (sonra kaldırıldı) kişinin Şah İsmail olduğu belirtilmektedir. Bunu yazan Murat Bardakçı’dır. Tarihi konuları araştıran ve belgeleriyle sunmaya çalışan gazeteci Murat Bardakçı, Şah İsmail eski bir Türk tarikatı olan Hayderi-Kalenderi inancından dolayı küpe taktığını belirtir. Tarihçi Prof. Dr. Erhan Afyoncu ise “Yavuz’un Küpesi” isimli kitabında Sultan Selim’in küpe takmadığını, o resmin Babür hükümdarı Cihangir’e ait olabileceğini ifade eder. Berlin eski büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu “Yavuz Sultan Selim kendisinin Allah’ın ve halkın hizmetkârı olduğunu ifade etmesi için küpe takardı. Benim de küpe takmamın anlamı budur” dese de Yavuz Sultan Selim’in böyle bir küpesinin olmadığı belirtilir.
Tüm bu bilgilendirmenin ardından bazı yerlerde yazılıp çizilen şu rivayeti de vurgulayalım; Yavuz Sultan Selim Mısır’a gittiğinde küpeli insanları görüyor ve sebebini soruyor. Cevap olarak köle olduklarını ve bu nedenle küpe taktıklarını söylüyorlar. Yavus Sultan Selim’in de “Ben de Allah’ın kölesiyim” diyerek küpe taktığı ifade ediliyor.

Kaynak : biv.com

#Tarih KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim