WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
Demo Ders
ONLINE DERSLER

Yüzükler Neden Parmağı Boyar?

  • # Yaşam
  • Okuma Süresi 3
yuzukler-neden-parmagi-boyar

Özellikle kadınlar, günlük yaşamlarında yüzük takmayı çok severler. Bazen altın, gümüş ve bazen de emitasyon yüzükler tercih edebilirler. Hele ki yaz günlerinde, sıcak havanın etkisiyle yüzüklerin parmakları boyadığını daha çok görmeye başladık. Daha güzel bir görünüm elde etmek için kullanılan takıların, bunun aksine bir görünüme yol açması oldukça sinir bozucu. Bilinenin aksine sadece sahte takılar parmak kararmasına yol açmıyor.

Kararma olayı, yüzük ile teninizin kendi asidi ya da elinize sürmüş olduğunuz krem, sabun, losyon veya parfüm arasında gerçekleşen kimyasal bir reaksiyon sonucu olur. Çeşitli metaller cildinizle veya saydığımız çeşitli kozmetiklerle oksidasyon reaksiyonu verebilirler. Örneğin bakır bir yüzük takarsanız, yüzüğü çıkardığınızda yeşil bir iz kaldığını kolaylıkla görebilirsiniz. Çok sık rastlanan bu iz bırakma olayı, aslında tehlikeli değil ancak bazı hassasiyete sahip kişilerde, kaşıntı ve döküntü gibi yan etkiler görülebiliyor. Bir diğer boyayan metal ise gümüştür. Özellikle maliyeti açısından altın yerine gümüş takılar çokça tercih ediliyor. Gümüş asit ile kolay tepkime verebilen bir metal ve parmakta kararma yapma olasılığı yüksek. Daha önce de söylediğimiz gibi, altın takılarda dahi kararma olayına maruz kalabilirsiniz. Buna rağmen diğerlerine göre kararma yapma olasılığı daha düşük olan metallere örnek olarak; paslanmaz çelik, platin, rodyum kaplama ve beyaz altını sayabiliriz.

Dilediği yüzüğü takmak isteyenler için ise birkaç kolay çözüm yolu mevcut. Kozmetiklerin yüzüğe temas etmemesine dikkat edilebilir ve duş, deniz, havuz öncesi yüzüğünüzü çıkarabilirsiniz. Kuyumcunuz ile konuşarak, yüzüğünüzün çevresine polimer bir kaplama yaptırabilirsiniz. En son olarak ise, yüzüğünüzü tırnak cilası ile boyayarak, metal ile teninizin temasını engelleyebilirsiniz. Tırnak cilası zamanla aşınacağından, bu uygulamayı zaman içerisinde tekrarlamanız gerekebilir.

Kaynak :

#Yaşam KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim